Człowiek i nowe technologie

Ciężko nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez komputerów, Internetu i telefonów komórkowych. W zasadzie większość z nas czułaby się bez nich zupełnie bezbronna, gdyby nagle wszystkie z nich przestały działać. Czy oznacza to, że cofnęliśmy się w ewolucji? Niekoniecznie. Po prostu przystosowaliśmy się do nowych warunków, które wymagają od nas takich a nie innych umiejętności. Musimy potrafić korzystać komputerów, za to nie musimy rzucać kamieniami i dzidami w dzikie zwierzęta. Nie potrafimy strzelać z karabinów, ale doskonale radzimy sobie z poruszaniem się po Internecie.

komputer telefon internet

Nic nie może nas powstrzymać przed skutecznym znalezieniem potrzebnej informacji przy pomocy wyszukiwarek internetowych. Dzięki telefonom komórkowym mamy wszystko pod kontrolą – w każdej chwili możemy zadzwonić do naszej rodziny lub współpracowników i upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Tak więc zyskaliśmy bardzo dużą przewagę nad otaczającym nas światem. Nie potrafimy wprawdzie robić wielu rzeczy, które potrafili nasi dziadkowie, ale też nie jest to nam do niczego potrzebne.

Dzisiaj dysponujemy bardzo dużą ilością wolnego czasu, dlatego spędzamy go głównie oglądając telewizję i grając w gry komputerowe. Są one dla nas dostępne w każdym momencie, wystarczy, że włączymy komputer, a nawet wyciągniemy z kieszeni telefon komórkowy. Telekomunikacja zdominowała naszą rzeczywistość i nie jesteśmy w stanie bez niej żyć. Jednakże poprawiła ona jakoś naszego życia jak niewiele innych wynalazków.